Okolica
Ciekawe miejsca
1. Najstarsze dęby w Polsce

- dąb "Bolesław" - 800 lat
- dąb "Warcisław" - 640 lat

Niedawno dzięki staraniom władz gminnych został wytyczony błękitny szlak turystyczny, który zaprowadzi nas do najstarszych drzew w Polsce.

"Bolesław" - kiedy patrzymy na niego przytacza nas swoją wielkością i grubością konarów, jego wspaniała kora budzi zachwyt i respekt.
W roku 2000 wiek dębu na podstawie przeprowadzonych badań dendrologicznych został ustalony na 800 lat. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosi 691 cm, wysoki jest na 30 m a średnica jego korony ma 18 m. 19 sierpnia 2000 roku miała miejsce doniosła uroczystość po 800 latach dąb doczekał się chrzcin, na których otrzymał imię "Bolesław", upamiętniono w ten sposób króla Bolesława Chrobrego, za którego przyczyną powstało w 1000 roku biskupstwo w Kołobrzegu. Przed dębem postawiono tablicę informacyjną z jego charakterystyką. Akt nadania imienia jako historyczny dokument został przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Drugi z dębów to "Warcisław" nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, za którego sprawą Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. Mierzy w obwodzie 720 cm, wysoki jest na 37 m a jego wiek oceniono na 640 lat, co plasuje go na piątej pozycji w rankingu najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. Ciekawostką jest to, że "Bolesławowi" i "Warcisławowi" towarzyszą rosnące w ich pobliżu okazałe pojedyncze buki. Stwarzają one być może swoisty mikroklimat dla tych drzew a ponadto dostarczają żyznej próchnicy tzw. ziemi bukowej.

2. Bastion wojskowy

Przejażdżki wojskowym sprzętem pancernym po poligonie. Czołg T-55, transportery opancerzone, samochody pancerne itp. "Bastion" posiada w swojej kolekcji czołg T55, samochody pancerne, transportery opancerzone, pływający transporter samobieżny i nie tylko ... Kolekcja ta służy przede wszystkim przejażdżkom po poligonie, które dostarczają wszystkim uczestnikom niepowtarzalnych doznań, polegających na bezpośrednim obcowaniu ze sprzętem - co do tej pory możliwe było tylko w wojsku. Pojazdy także można zwiedzać, a osobom zainteresowanym szczegółami związanymi ze specyfiką każdego pojazdu udzielane są wyczerpujące wyjaśnienia. Dodatkową atrakcją są posiłki z wojskowej kuchni polowej, boisko sportowe, paintball, strzelnica z bronią pneumatyczną, sklep z artykułami wojskowymi
Adres: ul. Koszalińska 98 /poligon przy wjeździe do Kołobrzegu

3. Bagicz i lotnisko

W Bagiczu k. Sianożęć znajduje się stare lotnisko. Składa się ono z szerokiego pasa startowego, z którego we wrześniu 1939 r. startowały niemieckie samoloty wykonujące loty bojowe nad Polskę. Obok znajduje się trzykrotnie dłuższa betonowa płyta lotniska, z której po wojnie startowały radzieckie odrzutowce. Na terenie lotniska znajdują się również liczne, półokrągło sklepione hangary, gdzie stacjonowały MiGi oraz betonowe kadzie - puste od dawna silosy na benzynę. Obecnie na Lotnisko w Bagiczu odbywają się loty turystyczno - widokowe samolotem i motolotnią, a także skoki spadochronowe.

Zagadki i Legendy

Pierwsza zagadka związana z lotniskiem dotyczy dawnego kasyna oficerskiego. Kasyno zostało wzniesione na planie samolotu. Niemcy, z niewiadomych powodów wysadzili północne skrzydło kasyna, w którym znajdowała się najprawdopodobniej restauracja. Resztę budynku pozostawili w nienaruszonym stanie. W 1988 r. zagadkę kasyna starała się zgłębić grupa eksploratorów, jednak bez rezultatu. Wewnątrz pozostałości po fundamentach, nie znaleziono nic oprócz piasku. Do tej pory nie wiadomo, kto i dlaczego wybrał gruz ze zniszczonego obiektu i zapewnił piwnicę piaskiem. Cały teren został całkowicie oczyszczony, rozebrana została nawet podłoga! Najdziwniejsza legenda dotyczy jednak chyba podziemnego lotniska, które ma się znajdować pod płytą lotniska o powierzchni 90 ha. Pierwsze informacje na temat "podziemnego lotniska" pojawiły się w książce Józefa Kisielewskiego pt. "Ziemia gromadzi prochy" Kisielewski był polskim dziennikarzem, który podczas wizyty w Niemczech, widział lotnisko w Bagiczu z szosy Kołobrzeg-Koszalin. W jego książce możemy przeczytać m.in. "Lotniska podziemne budowane są również wzdłuż granic wschodnich. Miedzy Koszalinem a Kołobrzegiem powstaje wielkie podziemne lotnisko. Posiada je już od dawna Piła." oraz "(...) To lotnisko, które leży tuż przy głównym trakcie i możliwe jest do obejrzenia z drogi, stanowi jedną z największych przestrzeni, jaką temu celowi poświęcono, widziałem. W chwili naszego przejazdu setki robotników zjeżdżały rowerami z budowy. Na obszernym placu wznosiły się wysokie budynki z betonu i szkła". Powyższych informacji nie można jednak brać dosłownie, ponieważ najprawdopodobniej Kisielewski, oprócz celu dziennikarskiego, realizował zadania wywiadowcze, stąd specjalnie zniekształcał publikowane przez siebie informacje. Kolejna legenda związana z lotniskiem dotyczy podziemi zlokalizowanych rzekomo pod całym terenem zamieszkanej części dzielnicy Podczele. Niemniej zastanawiająca jest różnica gruntu w obrębie dzielnicy, np. jeden z bloków stojących w parku , w centrum Podczela, od zewnętrznej strony ma trzy poziomy (parter i dwa piętra), a od strony wewnętrznej tylko dwa. Sprawę zapadającej się części parku badały już liczne ekipy eksploratorów, jednak jak dotąd bezskutecznie(http://pspbis.fm.interia.pl/bagicz.htm).

Strony godne obejrzenia:
http://www.mapy.blink.pl/kolberg/bagicz_po45.htm
http://www.bagicz.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=38:o-historii-bagicza&catid=32:lista-artykuow-na-blogu&Itemid=47

4. Latarnia Morska w Gąskach

Latarnia morska Gąski stoi w odległości 100m od brzegu morza, na skraju leżącej głębiej w stronę lądu wsi Gąski, między Ustroniem Morskim a Sarbinowem. Od strony Ustronia można do niej dojechać skręcając z drogi nr 11 w lewo w miejscowości Tymień. Latarnia jest widoczna już z większej odległości, teren wokół niej jest ładnie zagospodarowany, a przy wejściu znajduje się strzeżony parking oraz kilka kramików, gdzie można się w sezonie letnim posilić, kupić pamiątki i odpocząć.
Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania - można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy.

5. Park Podworski w Rusowie z 8 pomnikami przyrody

Historia tego parku sięga początku wieku XIX w. Na przestrzeni prawie 36 ha powstał tu park o charakterze romantyczno - naturalistycznym. W skład parku wchodziły m.in. dwa stawy rybne ze sztucznymi wysepkami pośrodku na których stał posąg Neptuna oraz czapla. Rosło tu wiele drzew i krzewów egzotycznych, specjalnie sprowadzanych w tym celu. Ogromne powierzchnie trawników upiększały cały obraz. Przepiękne założenie parkowo - pałacowe zachwycał wielkością i luksusem. Bezpośrednio po wkroczeniu do wsi Rosjan pałac został rozszabrowany. Po wojnie kiedy zabrakło właściciela pałacu, który dbałby o niego, troszczył się o walory przyrodniczo - widokowe parku, pałac zdewastowano i rozebrano.
Niedaleko kościoła, w parku podworskim, można odnaleźć przepiękne pomniki przyrody: lipy,jesiony, dęby i platan klonolistny należący do najstarszych i najokazalszych drzew tego gatunku w Polsce. W parku znajduje się także częściowa budowla przypominająca wieżę zamku krzyżackiego wraz z opasającą ją fosą oraz pozostałości architektury pałacowej. Do dziś pozostały tylko resztki, zarysy fundamentów. Zachowała się częściowa budowla przypominająca wyglądem wieżę zamku krzyżackiego jak i też opasująca ją fosa.

6. Skansen chleba w Ustroniu Morskim

Piękna, stylizowana na XIX - wiek, kryta trzciną chata wykonana techniką pruskiego muru. Klimat zacnej, wiejskiej chaty wypełnionej zniewalającym aromatem świeżo upieczonego chleba i zapachem pieczonej, swojskiej kiełbasy czy żurku w chlebie - oto co czeka nas po przekroczeniu progu Skansenu Chleba w Ustroniu Morskim. To w nim wypiekają się na oczach gości bochny chleba przygotowywanego według starych receptur. Możemy tu skosztować w 100 procentach żytniego chleba sarmackiego, chleba maślankowego, do którego wypieku zamiast wody używa się właśnie maślanki czy razowego, słonecznikowego chleba seniora.

Adres: ul. Kołobrzeska 9 (przy trasie Kołobrzeg - Koszalin)

7. Ośrodek Jeździecki "ERANIA"

Ośrodek Jeździecki dysponuje krytą ujeżdżalnią, dwoma parkurami oraz ogromnym 50-hektarowym terenem przeznaczonym w całości dla pensjonatów jazdy konnej. Zainteresowani mogą wziąć także udział w przejażdżce bryczką konną po lesie.

Adres: Malechowo 4, 78-111 Ustronie Morskie
noclegi nad morzem pokoje morze pokoje Sianożęta pokoje Sianożęta pokoje Sianożęta
noclego Sianozeta morze sianozeta wakacje morze wakacje morze wakacje morze
wakacje sianozeta wczasy nad morzem baltyk baltyk